Sık kullanılanlara ekle Giriş sayfası olarak belirle
Anasayfa          GATO Hakkında          Firmalar          Haberler          Köşe Yazıları          Galeri          Alım Talepleri          Satım Talepleri          Makine Pazarı          Kariyer          İletişim
DIŞ PAZARLAR
MISIR

Mısır’ın Ülke Profili

Devletin Adı  : Mısır Arap Cumhuriyeti

Başkenti : Kahire

Yönetim Biçimi : Sosyal-demokrat sistem

Resmi Dili : Arapça

Dini : %90 Müslüman - %10 Koptik Hiristiyan

Para Birimi : Mısır Poundu(LE)

Yıllık Ortalama Döviz Kuru (Bir dolar karşılığı) : 5,78

Yüzölçümü : 1.001.450 km2

Nüfusu:

*Kadın :34.000.000

*Erkek :38.000.000

Yıllık Nüfus Artışı (%)  : %1,91

Nüfus Yoğunluğu (kişi /km2)  : 2136 kişi/ km2 (Kahire), 63 kişi/ km2 (Mısır)

Büyük Kentleri : Kahire (Başkent), Alexandria, Aswan, Asyut, Giza, Ismailiya, PortSaid.

Türkiye ile Saat Farkı  : Yok

Haftalık Çalışma Saati (Ortalama) : 35 saat

Uluslararası Telefon Kodu : +(202)

Ortalama Ömür: Kadın:73, Erkek:68


Kişi Başına Yıllık Elektrik Tüketimi (M.KWH/Saat)  : 78.692

Asgari Ücret (uygulama varsa)  : Yok

Yıllık Ortalama Döviz Kuru (Bir dolar karşılığı)  :
5.78 Mısır paundu (2005)

İnternet Bağlantı Sayısı: 5 milyon (2005)


* 2003 rakamları
** Unicef 2005 raporu
***WHO 2005 raporu

Kaynak: www.dtm.gov.tr

Mısır’ın Genel Ekonomik Durumu
Mısır’ın yakın ekonomik tarihi, 1950’lerdeki sosyalist hareket ve Nasser’in  Pan-Arabizm döneminde başlayan ithal ikameci kalkınma stratejisinden etkilenmiştir. Nasser döneminde ekonomi, merkezi sistem ve güçlü sendika öğeleri ile şekillendirilmiştir. Ekonomik milliyetçilik, yönetimin temel ekonomi felsefesi olmuştur.

Envar Sedat’ın “infitah” (açıklık)  uygulamaları, Nasser dönemindeki  politikalardan sapma oluşturmuştur. Açıklık(İnfitah), uluslararası   bağlar ve önemsiz faaliyetler üzerinde yükselen bir burjuvazi oluşturma konusunda başarılı olmuş, ancak ihracat sektörü ve sanayi yatırımları konusunda yeterli sonuç vermemiştir.

1990’lı yılların başlarında, AB ve IMF’in desteğiyle Hosni Mubarek yapısal reformları başlatarak İnfitahın ötesine geçmeyi amaçlamıştır. 1991 yılında IMF ile yapılan standby anlaşması çerçevesinde Ekonomik Reform ve Yapısal Uyum Programı başlatılmış, bu program Dünya Bankasının Yapısal Uyum Kredileri ile desteklenmiştir. Sözkonusu dönem, Mısır’ın dünya pazarları ile entegrasyonu, KİT’lerin özelleştirilmesi, faiz oranlarının rekabetçi düzeylere yükseltilmesi, ithal yasaklarının kısmen kaldırılması ve petrol(gaz) desteklerinin azaltılmasına şahit olmuş ve İnfitah’ın derinleştirilmesi yönünde politikalar izlenmiştir.

Mısır ekonomisinin bugün en büyük problemi işsizliktir. Yetmiş milyon nüfus ve yaklaşık %2 oranında büyüyen nüfusa karşılık özel sektörün yeterli düzeyde işgücü üretememesi nedeniyle, söz konusu problem varlığını sürdürmektedir. Her yıl yaklaşık 500 bin kişi işgücüne katılmaktadır. Bu işgücünün büyük bir bölümü devlet tarafından istihdam edilmeye çalışılmaktadır. Kamu kesiminde çalışanların sayısı 6 milyona ulaşmış bulunmaktadır.

Söz konusu işsizlik problemine karşılık, ekonomik büyümenin %3-5 arasında kalması    halkın giderek fakirleşmesine neden olmaktadır. Bu nedenle kişi başına düşen milli gelir 1998/99 yılında 1.400 $ düzeyinden 2003/2004 yılında 1.050 $ düzeyine gerilemiştir. 2004/2005 yilinda GSYİH’daki büyüme kişi başı gelire de pozitif olarak yansımış, bu değer 1.323 $ seviyesine yükselmiştir.

Yoksul halkın sorunlarının hafifletilmesi amacıyla devlet, benzin, ilaç, ekmek, yemeklik yağ gibi temel ürünlerde bütçeden ciddi sübvansiyon yapmaktadır.  Bu nedenle, bütçe açığı ve iç borçlar giderek büyümektedir. İç ve dış borçlar toplamı GSYİH’yı aşmaktadır.

Mısır ekonomisinin dünya ekonomileri ile entegrasyonu  bağlamında bölgesel ve ikili ticaret anlaşmalarına imza atılmıştır. Mısır’ın çeşitli Arap ülkeleri ile karşılıklı tercihli ticaret anlaşmaları bulunmaktadır. Diğer taraftan, Arap ülkeleri arasında Arap Ortak Pazarı 1.1.2005 tarihi itibariyle yürürlüğe girecektir. Mısır, Doğu ve Güney Afrika ülkeleri arasında serbest pazar oluşturulmasını öngören COMESA’nın bir üyesidir. Ayrıca, 1.6.2004 tarihinde Mısır-AB Ortaklık Anlaşması yürürlüğe girmiştir. ABD ile Mısır arasında Serbest Ticaret Anlaşması yapılmasına yönelik çalışmalar sürdürülmektedir.

Mısır, 2005 yılına bir önceki yıla nazaran daha olumlu iç ekonomik koşullarla girmiş olmasına karşın; ekonomik reform konusunda iç ve dış baskılar devam etmiştir. 

Daha iyi yaşam koşulları için ekonomik reform beklentisi, halk tarafından Mısır Yönetimine yönelik olarak ileri sürülen eleştirilerin başında gelmekte iken, ABD’nin daha fazla demokrasi yönündeki baskısı, Mısır ekonomi yönetimini son derece hızlı bir şekilde yeni iş imkanları yaratacak ve geliri artıracak tedbirleri almaya zorlamıştır.

Mısır’da siyasi reform beklentilerini ekonomide gerçekleştirilecek reformlarla desteklemeyi hedefleyen Mısır Yönetiminin, 2003 yılında yaşanan krizden sonra 2005 yılında  bu amacında kısmen de olsa başarı kazandığı ve ekonomiyi rayına oturtmayı başardığı söylenebilecektir. Daha da önemlisi, Mısır, gelişme yolundaki ekonomiler arasında tekrar yükselmekte olan bir piyasa olarak algılanmaya başlamış ve dünyada artan likiditenin bir sonucu olarak daha fazla yatırım çekmeye başlamıştır. Yine de, 2005 yılında milli gelir düzeyindeki % 5’lik artışa, enflasyonda kaydedilen % 14’lerden % 4’e varan düşüşe rağmen, ekonomide, halkın genel refah seviyesini yükseltecek düzeyde kaydadeğer bir başarı elde edildiğinin söylenmesi güçtür. 

İşsizlik, bir çok gelişme yolundaki ülkede olduğu gibi, Mısır’ın da en büyük sorunları arasında yeralmaktadır. 2005 yılında işsizlik oranı, bir önceki yıla nazaran %.0.5 lik bir düşüşle % 9 olarak gerçekleşmiştir. Yılda % 2’nin üzerinde bir hızla artmakta olan 70 milyonluk nüfus için her yıl yeterli istihdam yaratılması, iç (Müslüman Kardeşler Partisinin oy oranındaki yükseliş) ve dış baskılar (ABD ve AB) altında zorlanan Mübarek Yönetiminin birinci önceliği olarak açıklanmıştır. Cumhurbaşkanlığı seçimleri kampanyası sırasında, Mübarek tarafından söz verilen “6 yılda 4.5 Milyon yeni iş yaratılması” hedefine dönük olarak eski kabinede 18 aylık dönemde başarı kazandığı düşünülen ekonomi yönetimi ödüllendirilerek, idarelerindeki kurum sayısı arttırılmıştır.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin akabinde, 2004 yılının Temmuz ayından itibaren Başbakanlığı yürüten Ahmed Nazif’e 31 Aralık 2005 tarihinde ikinci kez hükümet kurma görevi verildiğinde, Nazif Hükümeti’nde görev alan ekonomi ile ilgili Bakanlar’ın büyük çoğunluğu eski kabinedeki görevlerini korurken; ekonominin üç önemli bakanından biri olan Rachid Mohamed Rachid’in dış ticaret ve sanayi olan portföyünün iç ticareti de içerecek şekilde genişletilmesi kendisine verilen bir güven oyu şeklinde algılanmıştır.

 
Okunma: 6302
 

DİĞER DIŞ PAZARLAR Sayfa:
. ALMANYA
. AZERBAYCAN
. FRANSA
. RUSYA
. YUNANİSTAN
'a üye olun
Markanız daha çok tanınsın
Kullanıcı Adı
Parola
 
  ? Parolamı Unuttum

Duyuru Panosu
 

Fuarlar
Moda Güzellik 2009 Evlilik Hazırlıkları, Hazır Giyim, Ayakkabı,Güzellik, Bakım Ürünleri, Kuaför Ekipmanları ve Sağlıklı Yaşam Fuarı
Anadolu Moda Show (Yaz) Konya 7.Hazır Giyim Fuarı
TEXGATE 2009 7.Texgate Uluslararası Tekstil ve Aksesuarları Fuarı
IF Wedding Fashion İzmir Gelinlik, Damatlık ve Abiye Fuarı
IF 2009 7. İstanbul Moda Fuarı
Worl Boutique Hazır Giyim Fuarı
Fashion Week - Moda Haftası Sonbahar-Kış
TEXTİL KİMYASALLARI - Bursa 2. Tekstil Kimyasalları Fuarı
MOBTEKS 2008 - Bursa 2.Döşeme Endüstrisi, Döşemelik Kumaşlar, Ev Tekstili ve Aksesuvarları Fuarı
TEXGATE 2008 - 6.Texgate uluslararsı Textil ve Aksesuvarları Fuarı

Firma Ara
 
 

TİCARETİNİZ KARŞILIĞINI ALMIŞ OLDUĞUNUZ DEĞERLİ EVRAĞINIZ GERÇEKTE NE KADAR DEĞERLİ

RİSK’ NİZİ ZAMANA BIRAKMAYIN…..

BİR ELİNİZDE ÇEK, KARŞINIZDA MÜŞTERİNİZ VE PARMAKLARINIZ UCUNDA NE YAPMANIZ GEREKTİĞİ KONUSUNDA SİZE YARDIMCI OLMAYA ÇALIŞAN ÇOK BÜYÜK BİR EKİP….


'da Ara

BAŞARI HİKAYELERİ
Lorin Triko
Markalaşma Yolunda Emin Adımlar
 

RÖPORTAJ
Türkiye`nin Çin`i Güneydoğu olsun
Türkiye ekonomisinin temel direklerinden biri olan tekstil son dönemde zor günler geçiriyor. Kur ve maliyet baskısı altına zor dönem yaşayan sektör yen bir arayış içinde.
 

KÖŞE YAZILARI
Reşit DURAK
Başyazı
Ertuğ Yaşar
Türkiye tekstilden çıkmalı mı ?
Füsun Akşamoğlu Dolaş
TRİKOTAJ SEKTÖRÜ VİZYONUNU EĞİTİMLE YENİLİYOR
Fatih KÖLEOĞLU
Boynuz kulağı…
Kağan Gökalp
Modada zirvenin yolu hızlı olmaktan geçer
Kemal DELİOĞLU
İHRACATIN YOLU NAKLİYE
Salih KARADENİZ
Triko'nun Tarihçesi
Hasan Mahir
GAZİANTEP’DE TRİKONUN HİKAYESİ

ANKET Arşiv
AKP' nin kapatılmama kararı piyasaları nasıl etkiler ?
   

LİNKLER Tüm Linkler »
Web Tasarım Hizmetleri
Model Giydirme Oyunları
Başbakanlık Avrupa Birliği Genel Sekreterliği
ABİGEM - AB-Türkiye iş Geliştirme Merkezleri
BAĞ-KUR
Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı
   
Anasayfa         Site Haritası          İletişim
Triko Haber Triko Talepleri Triko Yan Sanayi
Web sitemizin dışında farklı sitelere yönlendirilen linklerin içeriklerinden trikoport.com sorumlu tutulamaz.
© 2007, Tüm Hakları Saklıdır.
Bu Site Gaziantep Trikotajcılar Odası'na ait olup, içerik ve reklam yönetimi Ve İnteraktif Medya Ltd. Şti. tarafından yürütülmektedir.
Trikoport bir    hizmetidir.