Sık kullanılanlara ekle Giriş sayfası olarak belirle
Anasayfa          GATO Hakkında          Firmalar          Haberler          Köşe Yazıları          Galeri          Alım Talepleri          Satım Talepleri          Makine Pazarı          Kariyer          İletişim
KÖŞE YAZARLARI
 
Ertuğ Yaşar
ertug@yasar.nom.tr
 
Türkiye tekstilden çıkmalı mı ?
30 Temmuz 2007
 
Profesyonel iş yaşamının on beş yılını tekstil ve konfeksiyon sektöründe geçirmiş bir kişi olarak, bu soruya yanıt verecek bilgi birikiminde olduğumuzu düşünüyoruz. Sektör ile ilgili hem kuramsal bilgi birikimine, hem de işletme uygulamalarından gelen sorunlarına hakimdik. O nedenle, “Türkiye’nin tekstil politikasını ne olmalı” sorusuna kendimizce bir yanıt vermek isteriz.

Öncelikle şu ayrımı yapmak gerekir: Tekstil ve konfeksiyon sektörü, birbiri ile iç içe, ama aslında ayrı dinamikleri olan iki sektördür. Konfeksiyon ya da hazır giyim, görece daha az parasal sermaye, ama oldukça yoğun bir “yaratıcı sermaye” ve çokça iş gücü ile üretim yapmaktadır. Tekstil ise çok daha yoğun bir sermaye birikimi ve görece daha az işgücü gerektiren bir sanayi dalıdır.

Türkiye, dünyada insanlar örtünmek için giyimi kullandıkları sürece, hem tekstil, hem de konfeksiyon üretimi yapacaktır. Çünkü:

a) Türkiye’de tekstil sektörünün gereksinim duyduğu doğal ve yapay elyaflar (hammaddeler) bolca bulunmaktadır;

b) 1970’lerden bu yana yapılmış ciddi bir tekstil üretim kapasitesi yatırımı vardır. Türkiye’nin ilk sanayi sektörü, dünyada da olduğu gibi, tekstildir.

c) Dünyanın en büyük konfeksiyon tüketim pazarlarından biri olan Avrupa Birliği ülkelerinin hemen yanındadır;

d) Avrupa çevresindeki üretici ülkelerle karşılaştırıldığında hala işgücü maliyeti görece düşük; verimliliği yüksektir;

e) Hızla artan ve gelişen bir iç pazarı vardır. Özellikle marka olmak isteyen hazırgiyim üreticileri için bu pazar önemli bir avantajdır;

f) Ne yaparsa yapsın, başka sektör ve sanayilerde istihdam edemeyeceği ciddi bir işgücü fazlası vardır. Konfeksiyon sektörünün, özellikle işgücüne katılma güçlüğü olan bayan işçileri istihdam ettiği düşünülürse, bu sektör önemli bir sosyal denge görevi de görmektedir.

g) 1980’lerin başından bu yana tekstil ve konfeksiyon dışsatımına alışmış ve bu işi öğrenmiş birinci, ikinci ve hatta üçüncü kuşak bir girişimci patron birikimi vardır.

Eğer bugün hâlâ İtalya ve Almanya gibi, Türkiye’ye göre işgücü maliyetinin on kat daha pahalı olduğu ülkeler (geliştirdikleri çeşitli yöntem ve stratejiler ile), Türkiye’den bile fazla tekstil ve konfeksiyon dışsatımı yapabiliyorlarsa, Türkiye’nin de daha uzun yıllar bu sektörde var olacağını söylemek hiç de yanlış olmaz.

Öte yandan Türk tekstil ve konfeksiyon sektörü, 1980 ve 1990’lı yılların o parlak ve şaşalı günlerini çoktan arkasında bırakmıştır.

Küreselleşme ve uluslararası keskin rekabet çok somut bir gerçektir ve her alanda olduğu gibi, “değişmeyen; güne uymayan firmalar” mutlaka pazardan çekilmek zorunda kalacakladır. Yani artık, geçmiş bazı yıllarda olduğu gibi, “neyi, nasıl ve kaça üretirsen üret para kazanırsın” günleri sona ermiştir.

Türkiye’nin, “insanı bu kadar eğitimsiz, nüfus artışı bu kadar yoğun ve refah düzeyi ülke içinde bu kadar adaletsiz dağıtılmışken”, tekstil ve konfeksiyon sektöründen vaz geçmesi olası değildir.

Bırakın tekstil ve konfeksiyon sektörünü, yukarıda saydığımız toplumsal yapı değişmeden, Türkiye’nin inşaat ve turizm sektörlerinden vazgeçmesi de kesinkes olası değildir. Türkiye’nin bu yapı içinde yapması gereken, şu anda inşaat ile turizm arasında başlayan işbirliğine, hazırgiyim ve turizm arasında birbirini besleyen bir sinerjiyi de eklemesidir.

Başbakanımız Tayyip Erdoğan, bundan birkaç ay önce muhalefet liderini, “yaşamında üç koyunu bile gütmemekle” suçlamıştı. O zaman Tayyip beye destek vermiştik.

Bakalım şimdi yaşamında üç koyun gütmeyenler AKP’li olunca ekonomiden sorumlu bakan olabilecekler mi, birlikte yaşayarak göreceğiz...

Referans Gazetesi Yazarı

 
Okunma: 5775
 

YAZARA AİT DİĞER KÖŞE YAZILARI Sayfa:
'a üye olun
Markanız daha çok tanınsın
Kullanıcı Adı
Parola
 
  ? Parolamı Unuttum

Duyuru Panosu
 

Fuarlar
Moda Güzellik 2009 Evlilik Hazırlıkları, Hazır Giyim, Ayakkabı,Güzellik, Bakım Ürünleri, Kuaför Ekipmanları ve Sağlıklı Yaşam Fuarı
Anadolu Moda Show (Yaz) Konya 7.Hazır Giyim Fuarı
TEXGATE 2009 7.Texgate Uluslararası Tekstil ve Aksesuarları Fuarı
IF Wedding Fashion İzmir Gelinlik, Damatlık ve Abiye Fuarı
IF 2009 7. İstanbul Moda Fuarı
Worl Boutique Hazır Giyim Fuarı
Fashion Week - Moda Haftası Sonbahar-Kış
TEXTİL KİMYASALLARI - Bursa 2. Tekstil Kimyasalları Fuarı
MOBTEKS 2008 - Bursa 2.Döşeme Endüstrisi, Döşemelik Kumaşlar, Ev Tekstili ve Aksesuvarları Fuarı
TEXGATE 2008 - 6.Texgate uluslararsı Textil ve Aksesuvarları Fuarı

Firma Ara
 
 

TİCARETİNİZ KARŞILIĞINI ALMIŞ OLDUĞUNUZ DEĞERLİ EVRAĞINIZ GERÇEKTE NE KADAR DEĞERLİ

RİSK’ NİZİ ZAMANA BIRAKMAYIN…..

BİR ELİNİZDE ÇEK, KARŞINIZDA MÜŞTERİNİZ VE PARMAKLARINIZ UCUNDA NE YAPMANIZ GEREKTİĞİ KONUSUNDA SİZE YARDIMCI OLMAYA ÇALIŞAN ÇOK BÜYÜK BİR EKİP….


'da Ara

BAŞARI HİKAYELERİ
Lorin Triko
Markalaşma Yolunda Emin Adımlar
 

RÖPORTAJ
Türkiye`nin Çin`i Güneydoğu olsun
Türkiye ekonomisinin temel direklerinden biri olan tekstil son dönemde zor günler geçiriyor. Kur ve maliyet baskısı altına zor dönem yaşayan sektör yen bir arayış içinde.
 

KÖŞE YAZILARI
Reşit DURAK
Başyazı
Ertuğ Yaşar
Türkiye tekstilden çıkmalı mı ?
Füsun Akşamoğlu Dolaş
TRİKOTAJ SEKTÖRÜ VİZYONUNU EĞİTİMLE YENİLİYOR
Fatih KÖLEOĞLU
Boynuz kulağı…
Kağan Gökalp
Modada zirvenin yolu hızlı olmaktan geçer
Kemal DELİOĞLU
İHRACATIN YOLU NAKLİYE
Salih KARADENİZ
Triko'nun Tarihçesi
Hasan Mahir
GAZİANTEP’DE TRİKONUN HİKAYESİ

ANKET Arşiv
AKP' nin kapatılmama kararı piyasaları nasıl etkiler ?
   

LİNKLER Tüm Linkler »
Web Tasarım Hizmetleri
Model Giydirme Oyunları
Başbakanlık Avrupa Birliği Genel Sekreterliği
ABİGEM - AB-Türkiye iş Geliştirme Merkezleri
BAĞ-KUR
Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı
   
Anasayfa         Site Haritası          İletişim
Triko Haber Triko Talepleri Triko Yan Sanayi
Web sitemizin dışında farklı sitelere yönlendirilen linklerin içeriklerinden trikoport.com sorumlu tutulamaz.
© 2007, Tüm Hakları Saklıdır.
Bu Site Gaziantep Trikotajcılar Odası'na ait olup, içerik ve reklam yönetimi Ve İnteraktif Medya Ltd. Şti. tarafından yürütülmektedir.
Trikoport bir    hizmetidir.