Sık kullanılanlara ekle Giriş sayfası olarak belirle
Anasayfa          GATO Hakkında          Firmalar          Haberler          Köşe Yazıları          Galeri          Alım Talepleri          Satım Talepleri          Makine Pazarı          Kariyer          İletişim
KÖŞE YAZARLARI
 
Kağan Gökalp
kagangokalp@referansgazetesi.com
 
Modada zirvenin yolu hızlı olmaktan geçer
25 Ağustos 2007
 

Hiç düşündünüz mü, İspanyolların Zara ve Mango gibi dünya hazırgiyim pazarını kasıp kavuran iki dev markası varken İngilizlerin River İsland’ı, Dorothy Perkins’i, Next’i niye aynı derecede başarılı değil. Kendi pazarlarında başarılı olabilirler ama örneğin Türkiye’de ve diğer pazarlarda Zara ve Mango’nun gösterdiği performansı niye gösteremiyorlar. Üstelik de “Asılacaksan İngiliz ipi ile asıl” lafının vurguladığı gibi İngiliz menşeli ürünlerin diğer ürünlere rekabet üstünlüğü sağladığı inancı ülkemizde hâkimken...

Zara ve Mango’nun “Batı Moda Endüstrisi”nin en hızlıları olduğu, bu konu ile ilgili herkesin malumu. Hızlı moda kavramını en iyi kavrayan ve bu anlayışı en iyi uygulayan markalar oldukları da bir gerçek.

 

İspanyol orta sınıfı Zara'yı sırtladı

Ancak bu markaların doğduğu İspanya’da modayı çok yakından takip eden, kılık kıyafeti konusunda hassas, titiz, itinalı, süsüne düşkün bir orta sınıf var. Ve bu iki marka İspanya’da moda konusunda çok talepkâr bu orta sınıfa mal satarak çok hızlı büyüdü. Dış görünüşlerine İngilizlerden çok daha fazla önem veren, maaşlarının hatırı sayılır bir bölümünü giyimlerine harcayan İspanyollara mal satmak bu markalar için bir avantajdı elbette. Bilinçli tüketici profili Zara’yı hep daha iyi, daha hızlı olmaya zorladı. Yanlış anlaşılmasın, Zara’nın başarısını asla küçümsemiyorum, köşemde defalarca Zara’nın başarı faktörlerini irdelemiş bir kişiyim. Şunu vurguluyorum: Zara’nın doğup, büyümesini sağlayan ortam ve şartlar İspanya’da hâkimdi. Aynı Zara bu çıkışını İngiltere veya ABD'de yapamazdı kanımca.

 

Zara'yı Zara yapan en önemli faktör

Bir markanın doğup büyümesini sağlayan şartlar çok önemli. Zara, İspanyol tüketicisi ile girdiği etkileşim sayesinde kendini sürekli yeniledi, geliştirdi ve tamamen İspanyollara özel lojistik ve hızlı moda anlayışı ile kendine has bir sistem geliştirdi. Zara bugün bile yüksek işçilik maliyetlerine rağmen üretiminin yarıdan fazlasını Çin’den ziyade Avrupa’da yaptırtıyor. Kalite rekabetinden ziyade fiyat rekabeti yapmasına rağmen Zara’nın böyle bir tercihte bulunması çok anlamlı. Çünkü Zara’nın sahibi Amencio Ortega, Zara’yı Zara yapan bir numaralı başarı faktörünün moda alanında en hızlı olmaktan geçtiğini biliyor. Modayı yaratmaktan bahsetmiyorum tabii ki, var olan modayı en hızlı şekilde tüketiciye sunmaktan bahsediyorum.

Klasik, asil ve sade olarak bilinen İngilizlerden de Marks&Spencer gibi markalar çıkıyor. Kimi dostlarımın “Bizim eski Sümerbank’ın boşluğunu doldurdu” dediği ve ağırlıklı olarak çamaşır reyonunun iş yaptığı Marks&Spencer aslında İngiliz toplumunun hayat tarzını mağaza dekorasyonu, sunumu, ürün tasarımı ile birebir yansıtıyor. Başarılı mı? Başarılı. Ancak hangi üniversitelerde “Case study” olarak okutuluyor, ona bakmak gerek.

 
Okunma: 6331
 

YAZARA AİT DİĞER KÖŞE YAZILARI Sayfa:
. Fasoncu anlayıştan kurtulmalıyız
'a üye olun
Markanız daha çok tanınsın
Kullanıcı Adı
Parola
 
  ? Parolamı Unuttum

Duyuru Panosu
 

Fuarlar
Moda Güzellik 2009 Evlilik Hazırlıkları, Hazır Giyim, Ayakkabı,Güzellik, Bakım Ürünleri, Kuaför Ekipmanları ve Sağlıklı Yaşam Fuarı
Anadolu Moda Show (Yaz) Konya 7.Hazır Giyim Fuarı
TEXGATE 2009 7.Texgate Uluslararası Tekstil ve Aksesuarları Fuarı
IF Wedding Fashion İzmir Gelinlik, Damatlık ve Abiye Fuarı
IF 2009 7. İstanbul Moda Fuarı
Worl Boutique Hazır Giyim Fuarı
Fashion Week - Moda Haftası Sonbahar-Kış
TEXTİL KİMYASALLARI - Bursa 2. Tekstil Kimyasalları Fuarı
MOBTEKS 2008 - Bursa 2.Döşeme Endüstrisi, Döşemelik Kumaşlar, Ev Tekstili ve Aksesuvarları Fuarı
TEXGATE 2008 - 6.Texgate uluslararsı Textil ve Aksesuvarları Fuarı

Firma Ara
 
 

TİCARETİNİZ KARŞILIĞINI ALMIŞ OLDUĞUNUZ DEĞERLİ EVRAĞINIZ GERÇEKTE NE KADAR DEĞERLİ

RİSK’ NİZİ ZAMANA BIRAKMAYIN…..

BİR ELİNİZDE ÇEK, KARŞINIZDA MÜŞTERİNİZ VE PARMAKLARINIZ UCUNDA NE YAPMANIZ GEREKTİĞİ KONUSUNDA SİZE YARDIMCI OLMAYA ÇALIŞAN ÇOK BÜYÜK BİR EKİP….


'da Ara

BAŞARI HİKAYELERİ
Lorin Triko
Markalaşma Yolunda Emin Adımlar
 

RÖPORTAJ
Türkiye`nin Çin`i Güneydoğu olsun
Türkiye ekonomisinin temel direklerinden biri olan tekstil son dönemde zor günler geçiriyor. Kur ve maliyet baskısı altına zor dönem yaşayan sektör yen bir arayış içinde.
 

KÖŞE YAZILARI
Reşit DURAK
Başyazı
Ertuğ Yaşar
Türkiye tekstilden çıkmalı mı ?
Füsun Akşamoğlu Dolaş
TRİKOTAJ SEKTÖRÜ VİZYONUNU EĞİTİMLE YENİLİYOR
Fatih KÖLEOĞLU
Boynuz kulağı…
Kağan Gökalp
Modada zirvenin yolu hızlı olmaktan geçer
Kemal DELİOĞLU
İHRACATIN YOLU NAKLİYE
Salih KARADENİZ
Triko'nun Tarihçesi
Hasan Mahir
GAZİANTEP’DE TRİKONUN HİKAYESİ

ANKET Arşiv
AKP' nin kapatılmama kararı piyasaları nasıl etkiler ?
   

LİNKLER Tüm Linkler »
Web Tasarım Hizmetleri
Model Giydirme Oyunları
Başbakanlık Avrupa Birliği Genel Sekreterliği
ABİGEM - AB-Türkiye iş Geliştirme Merkezleri
BAĞ-KUR
Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı
   
Anasayfa         Site Haritası          İletişim
Triko Haber Triko Talepleri Triko Yan Sanayi
Web sitemizin dışında farklı sitelere yönlendirilen linklerin içeriklerinden trikoport.com sorumlu tutulamaz.
© 2007, Tüm Hakları Saklıdır.
Bu Site Gaziantep Trikotajcılar Odası'na ait olup, içerik ve reklam yönetimi Ve İnteraktif Medya Ltd. Şti. tarafından yürütülmektedir.
Trikoport bir    hizmetidir.