Sık kullanılanlara ekle Giriş sayfası olarak belirle
Anasayfa          GATO Hakkında          Firmalar          Haberler          Köşe Yazıları          Galeri          Alım Talepleri          Satım Talepleri          Makine Pazarı          Kariyer          İletişim
KÖŞE YAZARLARI
 
Kemal DELİOĞLU
 
İHRACATIN YOLU NAKLİYE
28 Aralık 2007
 
İmalata yönelik çalışan firmaların en büyük hedefidir, dışa açılmak. Her imalatçının gönlünde yatan aslandır dışa açılmak ,yeni yeni pazarlar keşfetmek. Her ne kadar düşüncesi güzelse de, evdeki hesap, pek çarşıya uymaz çoğu zaman. İhracat yapmaya kalkışan her imalatçının, emdiği süt burnundan gelir. Alnının damarı çatlar, dış ülkelere mal satana kadar.
Üretim aşamasındaki maliyet girdilerinin fazlalığı ve fiyatlar yeterince canını yakar zaten imalatçının, yeni pazarlar oluşturmak, ürettiğini satmak ayrı bir meşakkatli süreçtir zaten. İhracata niyetlenen ve dış pazarlara açılmak isteyen firmalar, bir dizi bürokratik engelle karşılaşırlar, şu belge eksik, bu yeterlilik gerek vs. uğraşır didinir dururlar. Azim var ya, her engeli bir güzel teker teker aşarlar. Yüklerler malı, gönderirler gideceği yere. Bununla biter mi bu süreç? Hak getire.
Bu kadar eziyetin üzerine, birde taşıma fiyatlarının yüksekliği biner. Gittiğin ülkedeki rekabet şansın, eksi sıfırları bulur. Sonuç ne olur? Tövbe edersin ihracata, dönersin yine iç pazara. Dışarıdan bakıldığında; ihracat çok para kazındıran ve ürettikleri mallarını ihraç eden firmaların, çok para kazındıkları zannedilir. Bu, belki birkaç kalem mal için geçerlidir. Her ihraç edilen mal, ihracatçısına her zaman para kazandırmayabilir. Diyelim ki; kazandırdı. Bu kazanç sadece o firmaya mı aittir? Ülke döviz kazanmış, dış pazarlarda TM damgası taşıyan mallar yeni tüketiciyle tanışmış, diğer TM ürünlerin önü açılmış, başka firmalara Pazar kazındırılmış, bunlar kazanç değimli?
Her hükümetin değişmez söylemidir: “ihracat teşvik edilecek”, fakat bu teşvik sözle olmaz. Öz’le olur. Birkaç kalem vergide indirim yapmakla olmaz teşvik. Pazar oluşmasında en önemli etken olan tanıtıma da, destek olacaksın. Nakliye ye de, destek olacaksın. İstediğin kadar teşvik adı altında vergileri indirdim de, eğer ihracatçının nakliyeye ödediği para, maliyeti birkaç misline katlıyorsa, o teşvik havada kalır.
İhracatın en önemli teşvik, ihraç ürünlerini taşıyan kamyon vs. nakil araçlarına akaryakıtı indirimli vermek ve nakliye ücretlerini aşağıya çekmektir. Aksi halde, okyanusları aşarak, kıtadan katıya koşan, gelişmiş ülkelerin rakibi olmak bir yana, pazarı olmaktan kurtulamayız.
 
Okunma: 5901
 

YAZARA AİT DİĞER KÖŞE YAZILARI Sayfa:
. Gücümüzü Herkes Tanıyacak
'a üye olun
Markanız daha çok tanınsın
Kullanıcı Adı
Parola
 
  ? Parolamı Unuttum

Duyuru Panosu
 

Fuarlar
Moda Güzellik 2009 Evlilik Hazırlıkları, Hazır Giyim, Ayakkabı,Güzellik, Bakım Ürünleri, Kuaför Ekipmanları ve Sağlıklı Yaşam Fuarı
Anadolu Moda Show (Yaz) Konya 7.Hazır Giyim Fuarı
TEXGATE 2009 7.Texgate Uluslararası Tekstil ve Aksesuarları Fuarı
IF Wedding Fashion İzmir Gelinlik, Damatlık ve Abiye Fuarı
IF 2009 7. İstanbul Moda Fuarı
Worl Boutique Hazır Giyim Fuarı
Fashion Week - Moda Haftası Sonbahar-Kış
TEXTİL KİMYASALLARI - Bursa 2. Tekstil Kimyasalları Fuarı
MOBTEKS 2008 - Bursa 2.Döşeme Endüstrisi, Döşemelik Kumaşlar, Ev Tekstili ve Aksesuvarları Fuarı
TEXGATE 2008 - 6.Texgate uluslararsı Textil ve Aksesuvarları Fuarı

Firma Ara
 
 

TİCARETİNİZ KARŞILIĞINI ALMIŞ OLDUĞUNUZ DEĞERLİ EVRAĞINIZ GERÇEKTE NE KADAR DEĞERLİ

RİSK’ NİZİ ZAMANA BIRAKMAYIN…..

BİR ELİNİZDE ÇEK, KARŞINIZDA MÜŞTERİNİZ VE PARMAKLARINIZ UCUNDA NE YAPMANIZ GEREKTİĞİ KONUSUNDA SİZE YARDIMCI OLMAYA ÇALIŞAN ÇOK BÜYÜK BİR EKİP….


'da Ara

BAŞARI HİKAYELERİ
Lorin Triko
Markalaşma Yolunda Emin Adımlar
 

RÖPORTAJ
Türkiye`nin Çin`i Güneydoğu olsun
Türkiye ekonomisinin temel direklerinden biri olan tekstil son dönemde zor günler geçiriyor. Kur ve maliyet baskısı altına zor dönem yaşayan sektör yen bir arayış içinde.
 

KÖŞE YAZILARI
Reşit DURAK
Başyazı
Ertuğ Yaşar
Türkiye tekstilden çıkmalı mı ?
Füsun Akşamoğlu Dolaş
TRİKOTAJ SEKTÖRÜ VİZYONUNU EĞİTİMLE YENİLİYOR
Fatih KÖLEOĞLU
Boynuz kulağı…
Kağan Gökalp
Modada zirvenin yolu hızlı olmaktan geçer
Kemal DELİOĞLU
İHRACATIN YOLU NAKLİYE
Salih KARADENİZ
Triko'nun Tarihçesi
Hasan Mahir
GAZİANTEP’DE TRİKONUN HİKAYESİ

ANKET Arşiv
AKP' nin kapatılmama kararı piyasaları nasıl etkiler ?
   

LİNKLER Tüm Linkler »
Web Tasarım Hizmetleri
Model Giydirme Oyunları
Başbakanlık Avrupa Birliği Genel Sekreterliği
ABİGEM - AB-Türkiye iş Geliştirme Merkezleri
BAĞ-KUR
Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı
   
Anasayfa         Site Haritası          İletişim
Triko Haber Triko Talepleri Triko Yan Sanayi
Web sitemizin dışında farklı sitelere yönlendirilen linklerin içeriklerinden trikoport.com sorumlu tutulamaz.
© 2007, Tüm Hakları Saklıdır.
Bu Site Gaziantep Trikotajcılar Odası'na ait olup, içerik ve reklam yönetimi Ve İnteraktif Medya Ltd. Şti. tarafından yürütülmektedir.
Trikoport bir    hizmetidir.