Sık kullanılanlara ekle Giriş sayfası olarak belirle
Anasayfa          GATO Hakkında          Firmalar          Haberler          Köşe Yazıları          Galeri          Alım Talepleri          Satım Talepleri          Makine Pazarı          Kariyer          İletişim
KÖŞE YAZARLARI
 
Hasan Mahir
hasanmahir@hotmail.com
 
GAZİANTEP’DE TRİKONUN HİKAYESİ
30 Temmuz 2007
 

Sonbaharla beraber; yapraklar değişir, havalar değişir, vitrinler değişir. Havaların soğuması ile beraber yazın cıvıl cıvıl renkli vitrinlerinin yerini daha olgun ve koyu renkli kışlık giysiler alır. Kışlık vitrinlerin en gösterişli giysileri triko ürünleridir. Dünyanın hangi ülkesinde Türkiye’nin hangi şehrinde olursanız olun baktığınız vitrinde mutlaka Gaziantep trikosunun güzelliklerini göreceksinizTürkiye’de ki  triko imalatının İstanbul’dan sonra en büyük payını Gaziantep trikocuları oluşturmaktadır.Ankara; İzmir, Bursa trikoda çok az bir üretime sahiptir.Gaziantep Türkiye’deki triko üretiminin nerede ise yarıya yakınını üretmektedir. Gaziantep’te ki trikonun yıllar içindeki değişimini ve gelişimini ele alacağız. Soğuk havalarda bütün sıcaklığı ile bedenimizi saran triko ürünlerinin yaşam hikayesini sizinle paylaşacağız.
             1960’lı yıllarda trikoculuk çorap imalatı ile başladı. Çoraptaki güzelliği gören insanlar, “Aynı makinede neden kazak üretilmesin” sorusunu sordular. Bu soru triko ürünlerinin gelişen makinelerle beraber gelişmesine ve çeşitlenmesin sebep oldu. Ellerindeki küçük tezgahlarda çorap dokuyan insanlar kazak dokumaya başladılar. 1968 li yıllara kadar triko  üretimi elle çalışan makinelerle davam etti. 1970’li yıllarda elektrikli mekanik makinelerde çalışıldı. Şehrin ara sokaklarında küçük dükkanlarda üretim yapılmaya başladı. Trikoda gelecek gören aileler boşta gezen çocuklarını trikocuların yanına çırak olarak verdiler. Çıraklar işi öğrendikten sonra önce evlerine bir tezgah aldılar. Makinelerin kullanılmasını evdeki kadınlara öğretiler. Kadınlar mahalleden gelen siparişleri evde dokumaya başladılar. Evdeki tezgahlar işi öğrenen çıraklar için bir sermaye oldu. Bu makinelerle kendi iş yerlerini açtılar. Şehrin ara sokaklarında irili ufaklı yüzlerce trikocu açıldı. 1988 yılında yarım elektronik makinler ortaya çıkınca, küçük dükkanda çalışan işyeri sahipleri işleri büyütmeye başladılar. 1991’li yıllarda tam elektronik makinelerle beraber Gaziantep bir trikocu şehri oldu. Dünyaya ve Türkiye’de en çok triko üreten ve satan şehir oldu. Trikoya büyük yatırımlar yapılarak dünya çapında sayılı fabrikalar açıldı.
            Bugün Gaziantep’te sürekli üretim yapan 7500 makine var. Bunların 2500’ü elektronik, diğerleri de mekanik makinelerden oluşuyor.Üretim daha çok elektronik makinelerde yapılırken el makinelerinde numune ürünler üretilmektedir. Günlük ortalama 240 ton ip tüketiliyor. Yine günlük adet üretimi 450 ile 500 bin civarlarında seyrediyor. 1991’li yıllara kadar daha çok iç piyasa için üretim yapılmıştır. Bu yıllardan sonra ağırlıklı üretim ihracata yönelik olmuştur. 1991- 1997 yılları arasında Sovyetler Birliğinin dağılması ile beraber Orta Aysa ülkelerine ihracat yapıldı. 1998 yılında uzak doğuda çıkan krizden sonra Gaziantepli trikocular Avrupa piyasasına yöneldi.
           Trikoculuğun bu kadar gelişmesinin arkasında; üretim zincirinin devam etmesi, hammadde ye yakın olunması, girişimcinin çok olması görülebilir.
 Gaziantep’te üretilen çocuk, bayan, bay ve aksesuar ürünlerinin ortalama % 60 dış piyasa,  % 40’da iç piyasada pazarlanmaktadır.
            Gaziantep’te üretim yapan 1300 firma var. Trikotajcılar kendi Trikotajcılar Odası altında örgütlenmişler. Trikotajcılar odasın; kayıtlı 900 firma, Ticaret Odasında kayıtlı 250 firma, Sanayi Odasına kayıtlı 70 firma bulunmaktadır.  Her geçen gün üretimdeki kalite ve çeşitlilik artmaktadır. Sanayide marka olan Gaziantep trikodaki büyük gelişme kaydetmesine rağmen tam manası ile markalaşamamıştır. Bu gün Gaziantepli trikocular markalaşma adına fuarlardaki tanıtımlara katılıyor, katalog çekimleri gerçekleştiriyor, yerel bazda reklamlar veriyor.
 Trikoya her geçen gün yatırım yapanlar artıyor. Türkiye’de üretimin nerede ise yarısını gerçekleştiren Gaziantepli trikocular bugün hak ettikleri yerde değiller. Önünde ki en büyük engel markalaşamamaktır. Gaziantep trikosu Dünya ve Türkiye hak ettiği yeri ancak markalaşarak yapabilir. Üretimin kaliteli ve fazla olması yeterli olmadığı için iyi bir tanıtım yapılması gerekmektedir.
              Trikonun gelişmiş olması büyük istihdam alanlarının da açılmasına sebep olmuş.Binlerce insan bu fabrikalarda çalışmaktadır. Triko ve tekstil sanayiini desteklemek için çok sayıda iplik fabrikaları, boyama fabrikaları kurulmuştur.  
 Bu gün Gaziantep’te çok sayıda Triko fabrikası vardır. Bunlardan bazıları;   Baharoğlu, Bilginler, Eminoğlu, Enes Örme, Han Örme, Horoz Örme, Katmer Triko, Kök Örme, Kuteks, Matador, Mercan, İşsever, Or-al, Patik, Süperteks, firmalarını sayabiliriz.
              Trikotajcılar, Organize sanayii, örnek sanayi, trikotajcılar sitesin, Şehreküstü, Nizip Caddesinde üretim yapmaktadırlar. Gaziantep’te toptan satış mağazaları da trikotajcılar mahallesi olarak da bilinen Çukur mahallesi, Hacıveli Caddesinde  bulunmaktadır. Toptancıların yanında perakende  satış yapan mağazalarda vardır.
              Yolunuzu sonbahar yada kış aylarında  Gaziantep’e düşürdüğünüz de başlarının üzerinde triko ürünleri taşıyan çırakları takip ederek trikocuların satış mağazasının bulunduğu mağazalara ulaşabilirsiniz. Farklı modeldeki, her kalitedeki ürünü uygun fiyata alabilme imkanınız vardır. Soğuk havalarda içinizi ısıtacak Gaziantep triko ürünleri ile şehrin sıcaklığını, çalışkanlığını, dostluğunu ve trikonun şıklığını üzerinizde taşıyacaksınız. 

 

Hasan Mahir
www.hasanmahir.com


 
Okunma: 11747
 

YAZARA AİT DİĞER KÖŞE YAZILARI Sayfa:
'a üye olun
Markanız daha çok tanınsın
Kullanıcı Adı
Parola
 
  ? Parolamı Unuttum

Duyuru Panosu
 

Fuarlar
Moda Güzellik 2009 Evlilik Hazırlıkları, Hazır Giyim, Ayakkabı,Güzellik, Bakım Ürünleri, Kuaför Ekipmanları ve Sağlıklı Yaşam Fuarı
Anadolu Moda Show (Yaz) Konya 7.Hazır Giyim Fuarı
TEXGATE 2009 7.Texgate Uluslararası Tekstil ve Aksesuarları Fuarı
IF Wedding Fashion İzmir Gelinlik, Damatlık ve Abiye Fuarı
IF 2009 7. İstanbul Moda Fuarı
Worl Boutique Hazır Giyim Fuarı
Fashion Week - Moda Haftası Sonbahar-Kış
TEXTİL KİMYASALLARI - Bursa 2. Tekstil Kimyasalları Fuarı
MOBTEKS 2008 - Bursa 2.Döşeme Endüstrisi, Döşemelik Kumaşlar, Ev Tekstili ve Aksesuvarları Fuarı
TEXGATE 2008 - 6.Texgate uluslararsı Textil ve Aksesuvarları Fuarı

Firma Ara
 
 

TİCARETİNİZ KARŞILIĞINI ALMIŞ OLDUĞUNUZ DEĞERLİ EVRAĞINIZ GERÇEKTE NE KADAR DEĞERLİ

RİSK’ NİZİ ZAMANA BIRAKMAYIN…..

BİR ELİNİZDE ÇEK, KARŞINIZDA MÜŞTERİNİZ VE PARMAKLARINIZ UCUNDA NE YAPMANIZ GEREKTİĞİ KONUSUNDA SİZE YARDIMCI OLMAYA ÇALIŞAN ÇOK BÜYÜK BİR EKİP….


'da Ara

BAŞARI HİKAYELERİ
Lorin Triko
Markalaşma Yolunda Emin Adımlar
 

RÖPORTAJ
Türkiye`nin Çin`i Güneydoğu olsun
Türkiye ekonomisinin temel direklerinden biri olan tekstil son dönemde zor günler geçiriyor. Kur ve maliyet baskısı altına zor dönem yaşayan sektör yen bir arayış içinde.
 

KÖŞE YAZILARI
Reşit DURAK
Başyazı
Ertuğ Yaşar
Türkiye tekstilden çıkmalı mı ?
Füsun Akşamoğlu Dolaş
TRİKOTAJ SEKTÖRÜ VİZYONUNU EĞİTİMLE YENİLİYOR
Fatih KÖLEOĞLU
Boynuz kulağı…
Kağan Gökalp
Modada zirvenin yolu hızlı olmaktan geçer
Kemal DELİOĞLU
İHRACATIN YOLU NAKLİYE
Salih KARADENİZ
Triko'nun Tarihçesi
Hasan Mahir
GAZİANTEP’DE TRİKONUN HİKAYESİ

ANKET Arşiv
AKP' nin kapatılmama kararı piyasaları nasıl etkiler ?
   

LİNKLER Tüm Linkler »
Web Tasarım Hizmetleri
Model Giydirme Oyunları
Başbakanlık Avrupa Birliği Genel Sekreterliği
ABİGEM - AB-Türkiye iş Geliştirme Merkezleri
BAĞ-KUR
Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı
   
Anasayfa         Site Haritası          İletişim
Triko Haber Triko Talepleri Triko Yan Sanayi
Web sitemizin dışında farklı sitelere yönlendirilen linklerin içeriklerinden trikoport.com sorumlu tutulamaz.
© 2007, Tüm Hakları Saklıdır.
Bu Site Gaziantep Trikotajcılar Odası'na ait olup, içerik ve reklam yönetimi Ve İnteraktif Medya Ltd. Şti. tarafından yürütülmektedir.
Trikoport bir    hizmetidir.